Дуа Липа отмени концерта си в Джакарта заради "непредвидени проблеми с безопасността и логистиката" на сцената, съобщи ДПА.
Десетгодишният Джузепе Ди Менца от Италия спечели Гран при на 22-я Международен конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Сребърна Янтра” във Велико Търново. Той получи парична награда в размер на 1000 евро и статуетка, която след 21 години е с нова визия, съобщи директорът, създател и продуцент на музикалния форум Румяна Начева. В сериозна конкуренция за приза бяха още румънката Риана Русу и българката Виктория Каменчева.
Във Велико Търново Джузепе пристигна със своите вокални педагози Нунцио Гамбини и Мерилин Морреале – семеен оперен дует, който всички имаха удоволствието да чуят и аплодират на гала концерта.
След предварителна онлайн селекция до финала, който се проведе на сцената на Музикално-драматичен театър "Константин Кисимов" във Велико Търново, достигнаха 90 изпълнители на възраст от 5 до 25 години, разпределени в 4 възрастови групи,
В Сливен на 27 септември ще бъде открита обновената постоянна експозиция "Старият Сливен от палитрата на Добри Добрев" в къща „Миркович“. Това съобщиха от Художествена галерия „Димитър Добрович“ – Сливен.
Галерията притежава 101 произведения, дело на бележития сливенски художник, педагог и изследовател Добри Добрев (1898 – 1973). В съхраняваните живописни композиции е представено историческото и културно минало на Сливенска област – творбите пресъздават облика на града през първата половина на изминалия век, а също и измененията, настъпили в него, както и характерните за местното население занаяти и поминък, начин на живот и редица бележити личности – културни дейци и общественици, оставили значима диря в историята на града и региона от периода.
През 70-те години на изминалия век описаните творби са организирани в п
Огромен екран с неясни същества и хипнотични картини, гоблени, скулптури и плетеници са сред акцентите в инсталацията на Франция на тазгодишното издание на Венецианското биенале. Тя е дело на карибско-френския скулптор Жулиен Крьозе.
АВТОРЪТ
Роден в Парижкото предградие Льо Блан Менил (Le Blanc Mesnil), Крьозе е израснал на френския остров Мартиника и описва работата си като опит да се бори със сложността на своята френско-карибска идентичност. Никога досега френският павилион не е бил представляван от френско-карибски художник, отбелязва изданието Artnews.
Авторът на материала отбелязва, че Жулиен Крьозе е млад скулптор, който често създава плетеници от метал, пластмаса и въжета, които са съчетани с дълги заглавия, загатващи за миграциите, които са се случвали в Карибите. Той често намира материалите, които използва, а те напомнят на отпадъци,
Регионалната библиотека в Смолян ще представи през септември 4 тематични изложби по повод Европейските дни на наследството, съобщиха от библиотеката.
Експозициите ще покажат легенди и туристически маршрути от Родопите, както и европейска живопис.
Изложбите се вписват в тазгодишната тема на Европейските дни - „Наследство от маршрути, мрежи и връзки“.
На 2 септември в отдел „Изкуство“ на библиотеката ще се открие изложбата „Европейска живопис“.
Изложба „Природен феномен Невястата с легендата от миналото – днес предпочитана дестинация в Родопите“ ще се представи на 11 септември.
Пред читателската аудитория ще се илюстрира легендата за Невястата, с която е свързана едноименната скала над Смолян, както и превръщането й в туристическа забележителност.
Митология, история и
Музикално-поетична вечер по повод Международния ден на музиката се провежда днес в Дом на енергетика, съобщават във Фейсбук страницата си от културната институция.
Публиката ще може да чуе популярни музикални пиеси от Шуман, Шуберт, Григ, Лист, Шопен и Моцарт, както и стихове от Дамян Дамянов, Петя Дубарова и др. Участват Здравка Николаева, Ирина Церковска, Емил Пеняшки, Марина Иванова и Калин Серафимов. Входът е свободен.
Международният ден на музиката се отбелязва от 1975 г. по инициатива на лорд Йехуди Менухин, тогавашен председател на Международния съвет по музика към Организацията на ООН по въпросите на образованието, науката и културата (ЮНЕСКО). Целта е популяризиране на музикалното изкуство сред всички слоеве на обществото, прилагане на идеалите на ЮНЕСКО за мир и приятелство между народите и развитие на техните култури.
Певица увери, че е "с разбито сърце", тъй като няма да може да изнесе предвиденото за събота вечер шоу в Indonesia Arena.
"Аз съм тук, във вашата невероятна страна и съм готова да изнеса концерт, но с огорчение споделям, че беше установено, че не е безопасно представлението да продължи поради проблеми със сцената", написа Липа в социалните мрежи. "Толкова много очаквах тази вечер и наистина ме боли, че не можем да изнесем шоу за всички вас, особено след толкова дълго време от последното ми изпълнение в Джакарта".
Организаторите TEM Presents и PK Entertainment обясниха, че отмяната е "поради непредвидени проблеми с безопасността и логистиката" в съвместно изявление на уебсайта на Липа.
"Въпреки готовността на Дуа Липа да изнесе представлението и усърдните усилия на целия екип да разреши работните проблеми, свързани със сценичната конструкция, осигурена от Mata Elang Productions, не е безопасно представлението да продължи", се казва в него.
Певицата, която през март получи наградата БРИТ за най-добър поп изпълнител, зае два пъти първо място в британската класация с втория и третия си студиен албум Future Nostalgia и Radical Optimism. Те са включени и в програмата на концертите от турнето й.
Русенската опера получи като дарение роял на диригента Христо Дюлгеров, който е основал русенския хор "Родина" през 1943 г. Това съобщи директорът на културния институт Пламен Бейков.
Роялът е дарен от д-р Ирина Славова, която е анестезиолог в болница в Англия. Баща й закупил музикалния инструмент през 1984 г. от сина на Христо Дюлгеров.
"Уникалното е, че това е инструмент, който е произведен във фабрика "Братя Дидерихс" в Санкт Петербург вероятно в първите години на 20-и век", обясни Бейков.
По думите му това е ценен експонат. "Още по-ценно е това, че роялът е свързан с музикалната история на града, защото е бил личен инструмент на Христо Дюлгеров - един от музикалните деятели на Русе от края на 19-и и началото на 20-и век. Той е създател на хор "Родина" и е първият концертмайстор на новосъздадения в Русе през 1948 година Държавен симфоничен
Националната галерия удължава „Завряна в ъгъла (бъдеща) самостоятелна изложба №4“ на Недко Солаков. Тя ще продължи до 12 януари 2025 г. в Двореца, съобщават от екипа.
Проектът „Завряна в ъгъла самостоятелна изложба“ (A Cornered Solo Show) започва още през 2021 г., когато авторът се обръща към директори и главни куратори на известни музеи с молбата да му предоставят „незначителен“ ъгъл в сградите на техните институции – ъгъл, който никога не е използван за изложби, но публиката има достъп до него.
Досега са реализирани три „ъгъла“ в големи европейски музеи: №1 – в MUDAM, Музея за модерно изкуство на Великия херцог Жан в Люксембург (2021), №2 – в MAXXI – Националния музей на изкуството на ХХI век в Рим (2022), и в Горно Белведере във Виена, където „Завряна в ъгълa самостоятелна изложба №3
В Индия процъфтява нискобюджетна филмова индустрия, наречена от местните медии „Моливуд“.
Нейният център е градчето Малегаон, в близост до Мумбай, където се появяват масово индийски филмови таланти, които постигат успехите си далеч от блясъка на Боливуд - при това с нищожни бюджети, предаде АФП.
Сред тях е и Шаикх Насир, независим режисьор, който е пионер в индустрията. „Киното винаги е било, нашето бягство от ежедневието и житейските ни трудности“, каза той.
На 50-годишна възраст Насир скоро ще види своя филм, вдъхновен от собствената му история, на голям международен екран. Но в родния си град режисьорът вече е суперзвезда.
Роден в Малегаон, Насир се прочува с излезлия през 2008 г. филм Malegaon Ka Superman, който разказва историята на супергерой, борещ се срещу тютюнопушенето.
Той е трябвало да прояви и
Петима творци са номинирани за Националната награда за скулптура на името на академик Иван Лазаров, която ще бъде връчена на 1 ноември в художествената галерия "Владимир Димитров-Майстора" в Кюстендил.
Това са Георги Минчев, Емил Попов, Зиятин Нуриев, Снежана Симеонова и Стефан Лютаков, съобщи директорът на галерията проф. Валентин Господинов.
В незавършената част на галерията ще бъде открита изложба и на миналогодишния носител на наградата Крум Дамянов.
Националната награда за скулптура е знак за подкрепа на българските творци скулптори, уважение към труда, оценка на постиженията и обществено признание за приноса, мястото и ролята им в българската култура. Наградата се връчва за значимо авторско представяне и творчески постижения в сферата на скулптурата. Тя има стимулираща функция за развитието на съвременната българска пластична култура.
От гал
С обявяването на Нобеловата награда за физиология или медицина днес в Стокхолм започва Нобеловата седмица, съобщи сайтът nobelprize.org.
Носителят или носителите на Нобеловата награда за физика ще бъдат огласени на 8 октомври, за химия - на 9 октомври. На 10 октомври ще бъде присъдена Нобеловата награда за литература.
В петък - 11 октомври в Осло ще бъде обявена Нобеловата награда за мир, а на 14 октомври в Стокхолм ще бъде обявена Нобеловата награда за икономика.
По желание на Алфред Нобел (1833 - 1896) учредените от него награди са за най-важните открития в областта на физиката, химията, физиологията или медицината, за забележителни литературни постижения, за дейност в интерес на световния мир.
Първата Нобелова награда е връчена в Сен Тропе през 1901 г. - пет години след смъртта на Алфред Нобел. Церемониите в Стокхолм и Осло,